De Bangkok à Paris en tuk-tuk! from Facteurs du Mékong 2 on Vimeo.

Tuk-tuk üzerinde Bangkok’tan Paris’e

Mekong Çocukları derneği (Enfants du Mékong) Fransa’da kurulmuş, Tayland’daki çocukların okumaları için bağış toplayan bir dernek. İsmini Taylan’dan geçerek Çin denizi’ne dökülen Mekong Irmağı’ndan almış.

Derneğin okuttuğu çocuklar her sene Fransa’daki bağışçılarına mektup yolluyorlar. Videoda izleyeceğiniz gençler de Tuk-tuk ile bu mektupları sahiplerine ulaştırmak amacıyla Mekong Postacıları (les Facteurs du Mekong) oluşumunu kurmuşlar. Ayrıca her bir çocuğun mektubunun anlattığı hikayeden ilham alarak farklı animasyonlar hazırlamayı düşünüyorlar.

Tuk-tuk nedir?
Tuk-tuk Güneydoğu Asya ülkelerinde çok sık kullanılan üç tekerlekli bir ulaşım aracı.
Mekong Postacıları yolculuklarını bu küçük triportör üzerinde gerçekleştirerek, geçtikleri ülkelerdeki yerel halkların ilgisini çekmeyi ve Mekong Çocukları Derneği hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyorlar.
http://facteursdumekong2.com
http://www.enfantsdumekong.com/en

6 dakikalık video’da; Bangkok’tan başlayıp Himalayaları, Gobi Çölü’nü, İpek Yolu’nu ve İstanbul Boğazı’nı geçerek Paris’e uzanan, tuk-tuk üzerinde geçen 6 aylık yolculuk anlatılıyor. İzlemenizi öneririz.

Mehmet Esendal

YolveMacera

Yazıyı Hazırlayan: YolveMacera

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

İnsanlık Kendini Nasıl Yok Etti?

Eğer bir gün insan uygarlığı kendini yok ederse, uzaylılar veya hayatta kalan varislerimiz mahvolmuş gezegenimize bakacak ve kendilerine “Homo Sapien’lere ne oldu?” diye soracaklar. Cevapları buna benzer bir şey olabilir… Yok oluşumuzdaki temel sebebi  belirli bir felaket, çatışma  veya yıkım olmayacak; Sorunun  başlangıcı insan beyninin  mimarisinde yatıyor olacak.  Beynimiz dediğimiz bu araç,  kısmen derin etkileyiciliği  ile hatırlanacak; sıradışı hesaplamalar ve  kombinasyonlar yapma kapasitesine sahip 100 milyar  neronu barındırması ile. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir